Skip to content
Tekniikkaparkki.fi

Tekniikkaparkki.fi

Tekniikkaparkki seuraa teknologiamaailman tapahtumia, testaa uusia laitteita ja nostaa esille mielenkiintoisimmat puheenaiheet – retroilua unohtamatta.

Primary Menu
  • Etusivu
  • Arvostelut
    • Ääni ja kuva
    • Matkapuhelimet
    • Tietotekniikka
    • Autot ja liikenne
    • Pelit
  • Artikkelit
    • Ajankohtaiset
    • Ohjeet
  • Podcast
  • Tekniikkaparkki TV
  • Nettiradio
  • Info
  • Tietotekniikka

eMachines E442 -kannettava tietokone

Teijo 22.7.2011

Tekniikkaparkin tähtäimessä on tällä kertaa mahdollisimman halpa perusläppäri ja kokeiluun valikoitui hintahaitarin edullisinta päätä edustava eMachines E442-mallinen kannettava tietokone. Kirjoitushetkellä laitteen tarjoushinta oli alle kolmensadan euron, ja tätä taustaa vasten selvitämme nyt, tekeekö tarjouskoneella mitään vai onko kyseessä jopa kelpo sijoitus.

eMachines E442 käyttää AMD:n kevyemmän pään V160-suoritinta ja ATI Mobility Radeon HD 4250-näytönohjainta. Muukin varustelu on hillittyä perustasoa, sillä muistia on Windows 7:n perustarpeisiin kelpaavat 2 gigatavua ja kovalevyä puolestaan 250 gigaa. 15″ näytön resoluutio on varsin yleinen 1366×768 ja oikeasta kyljestä löytyy polttava DVD-DL-asema.

Ulkoisesti kone ei suuremmin eroa kalliimmista eMachines- tai Acer-malleista – näppäimistö on samanlainen ja näytön kokokin yksi yleisimmistä. Koneesta jää väistämättä melko muovinen vaikutelta, mutta mustan muovin pintakuviointi tekee kokonaisuutta hiukan eloisammaksi. Kovaan rääkkiin ei tällaista laitetta kannata asettaa, mutta siististi käsittelemällä koneen voisi kuvitella kestävän normaalikäyttöä ongelmitta.

Peruskokoinen 15″ näyttö hoitaa tehtävänsä, joskaan ei liput liehuen. Tasaiset väripinnat toistuvat tarkkaan katsottaessa hiukan levottomasti eikä katselukulmat ole kaksisia, mutta näytön kirkkaus riittää normaalikäyttöön. Kuvankäsittelijä ei siis ole näyttöön tyytyväinen, mutta tavallinen kotikäyttäjä tulee toimeen tälläkin. Näppäimistö on Acerin tyylinen – litteät näppäinhatut ja tyhjää näppäinten välissä. Kirjoitustuntuma on kelvollinen, mutta jotkut käyttäjät saattavat hiukan vierastaa tätä tyyliä, jossa litteät näppäimet hiukan keinuvat painalluksen alla, riippuen siitä mihin kohtaan näppäintä sattuu osumaan.

eMachines E442 -tietokoneen käytännön suorituskyky on hintaan ja ominaisuuksiin nähden yllättävän hyvä. Windows 7 Home Premiumin peruskäyttö onnistuu takkuilematta ja kevyt lomakuvien käsittelykin luonnistuu järkevästi. 2 gigan keskusmuisti toki loppuu nopeasti kesken useampia raskaita ohjelmia yhtä aikaa pyöritellessä, mutta jos etenee asia kerrallaan, muistimäärän kanssa pärjää. Yksiytiminen prosessori on kevyessä kotikäytössä tehtävänsä tasalla ja laite vaikuttaa samassa hintaluokassa painivia miniläppäreitä vauhdikkaammalta. Jopa Canonin järjestelmäkameralla kuvatun Full HD-videon toistaminen onnistui Windows Media Playerilla nykimättä.

Oheisvarustuksen laatu on perusluokkaa: integroitu kaiutin on satunnaiseen nettivideoiden katseluun riittävä ja 4-kennoinen akku pitää koneen käynnissä ainakin puolentoista tunnin ajan. Webkamera ja mikrofonikin löytyvät samoista kuorista ja ne kelpaavat vaikkapa skype-soitteluun. HDMI-liitäntä ja SD-korttipaikka ovat molemmat mukavia lisäominaisuuksia.

eMachines E442 on Tekniikkaparkin pikakokeen perusteella hyvinkin hintansa arvoinen kokonaisuus. Jos tietokoneen käyttötarve rajoittuu ihan oikeasti nettisurffailuun, tekstinkäsittelyyn, nettivideoiden katseluun ja kevyeen lomavalokuvien korjailuun, E442 on tehtävän tasalla. Raskaampaa multimedian työstämistä tai 3D-pelaamista ei tällä koneella pysty tekemään, mutta totuuden nimissä sitä ei oikein voi huippuhalvalta tarjouskoneelta odottaakaan. Vaatimaton akkukesto ja näytön laatu saattavat houkutella sijoittamaan koneeseen tuplasti enemmänkin, mikäli näillä ominaisuuksilla on erityistä merkitystä. Toisaalta laite tarjoaa sujuvaa käytettävyyttä reilunkokoisen näytön ja erillisen numeronäppäimistön myötä eikä tehokaan lopu kevyessä käytössä kesken. E442 onnistui omalta osaltaan häivyttämään ennakkoluuloja halpistietokoneita kohtaan – testin myötä voidaan todeta, että läppäristä ei kannata maksaa suotta ylimääräistä, mikäli huipputeholle ei ole käyttöä.

Continue Reading

Previous: iPad 2:n video- ja kamerasovittimet
Next: Pikakoe: Acer Aspire V5-571P -läppäri

Lisää luettavaa

Pykälän verran parempi Android-tabletti: testissä Samsung Galaxy Tab S6 lite (2022)
  • Tietotekniikka

Pykälän verran parempi Android-tabletti: testissä Samsung Galaxy Tab S6 lite (2022)

Teijo 27.12.2022
Raspberry Pi 400 – riittääkö teho koko kansan perustietokoneeksi?
  • Tietotekniikka

Raspberry Pi 400 – riittääkö teho koko kansan perustietokoneeksi?

Teijo 24.9.2022
Ergonomiset Sandstrom-hiiret testissä
  • Tietotekniikka

Ergonomiset Sandstrom-hiiret testissä

Teijo 11.8.2022
Hyvän perusläppärin valintaopas
  • Ohjeet
  • Tietotekniikka

Hyvän perusläppärin valintaopas

Teijo 4.6.2022
Kosketusnäyttö läppärin kaveriksi: testissä Bluecloud TouchMobile Monitor 13.3″
  • Tietotekniikka

Kosketusnäyttö läppärin kaveriksi: testissä Bluecloud TouchMobile Monitor 13.3″

Teijo 9.4.2022
Asiallinen olohuonenäppäimistö kosketuslevyn kera – testissä Logitech K400 Plus
  • Tietotekniikka

Asiallinen olohuonenäppäimistö kosketuslevyn kera – testissä Logitech K400 Plus

Teijo 19.2.2021
Facebook Instagram Twitter     Youtube

RSS Tekniikkaparkin Podcast

  • Mikä on paras käyttöjärjestelmä?
  • Koko kansan huvia vai tekninen erikoisuus - puheenaiheena 360-kuvaus
  • Joko on älykodin aika?

Viimeisimmät artikkelit

  • Pykälän verran parempi Android-tabletti: testissä Samsung Galaxy Tab S6 lite (2022)
  • Uusi vs. vanha: vertailussa peruspuhelimet Nokia 105 4G ja Nokia 3120 Classic
  • Elgato Wave:1 – testissä virtuaalimikserillä varustettu USB-mikrofoni
  • Pikatesti: Garrett Pro-Pointer II -metallinpaljastin
  • Raspberry Pi 400 – riittääkö teho koko kansan perustietokoneeksi?

© 2018 Tekniikkaparkki.fi – Tämä sivusto käyttää evästeitä. Katso tarkemmat tiedot Evästeinfo-sivulta.

Copyright © Tekniikkaparkki.fi | Magnitude by AF themes.