Skip to content
Tekniikkaparkki.fi

Tekniikkaparkki.fi

Tekniikkaparkki.fi

Primary Menu
  • Etusivu
  • Arvostelut
    • Ääni ja kuva
    • Matkapuhelimet
    • Tietotekniikka
    • Autot ja liikenne
    • Pelit
  • Artikkelit
    • Ajankohtaiset
    • Ohjeet
  • Podcast
  • Tekniikkaparkki TV
  • Nettiradio
  • Info
  • Tietotekniikka

Perustablettia etsimässä – Samsung Galaxy Tab A 10.1

Teijo 13.3.2018

Edullisen mutta riittävän laadukkaan tabletin löytäminen on yllättävänkin hankalaa – usein tarjouksia selaillessa ongelmaksi muodostuu joko vaatimattomanpuoleinen näyttöpaneeli tai auttamattomasti vanhentunut ohjelmistoversio. Tätä kirjoitettaessa Android 8.0 -versio on ollut jo kuukausitolkulla markkinoilla, mutta sitä käyttävää Android-tablettia on hankalaa kauppojen hyllyiltä löytää. Toki täytyy ottaa huomioon myös se, että pelkkä versiopäivitys ei ole kaikki kaikessa – osalle Android 7 Nougatia käyttävistä laitteista jaellaan aktiivisesti tietoturvapäivityksiä, joten pahimmat rypyt saadaan siloteltua käyttöliittymästä sitäkin kautta.

Samsung Galaxy Tab A 10.1 kiinnitti kuitenkin allekirjoittaneen huomion perustabletin ostoreissulla ja sellainen loppuviimeksi lähti kaupasta mukaankin, tällä kertaa lisäksi 199 euron tarjoushintaan. Ihan ilman kompromisseja ei tälläkään kertaa selvitty: sitä kaivattua Android Oreota ei tästäkään laitteesta löydy, mutta tietoturvapäivitykset sentään ovat kohtuullisella tolalla. Katsotaan ensin, mitä pakkauksesta löytyy:

Galaxy Tab A 10.1:ssä on silti monta asiaa kunnossakin: näytön Full HD-tarkkuus näyttää myös tekstejä lukiessa hyvältä, 4G/LTE-yhteydet mahdollistavat laitteen käyttämisen muuallakin kuin wifi-tukiasemien ulottuvissa ja 32 gigan tallennustila riittää jo peruskäyttöön ilman sen suurempaa pihistelyä. Ensituntumalta laite vaikuttaa hintaluokan huomioiden jämäkältä ja asiallisesti suunnitellulta, joskin kymppituumaisella näytöllä varustettu tabletti tuntuu kevyempiin mobiililaitteisiin tottuneen käsissä hiukan painavalta.

Kokeilin tablettia tyypillisissä kotikäyttäjän askareissa: YouTube-musavideoiden toistoa, verkkolehtien selailua, muutamia Android-pelejä… Autopelien ystävänä asentelin laitteelle mm. Real Racing- ja Asphalt-sarjojen uusimmat versiot, joilla pääsin testaamaan hiukan myös Samsungin graafista suorituskykyä. Odotukset eivät olleet valtaisan korkealla, mutta yllättäen Galaxy Tab onnistuukin pyörittelemään näitä kaahailupelejä ilman mitään silminhavaittavaa takkuilua. Kahdeksanydinsuorittimessa riittää siis vääntöä kohtuullisen näyttäviinkin mobiilipeleihin. Äänentoisto on tyydyttävällä tasolla: ei tällä nyt musiikkia kovin hanakasti kuuntele, mutta satunnaiseen TV-sarjojen katseluun, nettipuheluihin ja pelien ääniefekteihin laatu kyllä riittää.

Ihan kaikissa tableteissa puhelutoiminnot eivät ole itsestäänselvyys, mutta Samsung Galaxy Tab A 10.1:ssa ne ovat mukana. Kun puheluihin kykenevän SIM-kortin tökkää sisään, niin laitteella voi soittaa ja vastailla puheluihin ihan samaan tyyliin kuin Samsungin älypuhelimillakin – toki sillä erolla, että puhelut ohjautuvat aina kaiuttimeen, ellei handsfree-kuulokkeita ole kytkettynä. Puhelut toimivat ensikokeilujen perusteella oletetulla tavalla ja ongelmitta.

Kamerakin laitteesta löytyy – ihan ensimmäisenä se ei taida tabletinostajan prioriteeteissa olla, mutta eipä tuosta haittaakaan ole. Itse asiassa tämän Galaxy Tabin kamera on jopa jossain määrin käyttökelpoisen oloinen, sillä laitteen taakse sijoitetun 8 megapikselin kameran kaveriksi on asennettu myös LED-salama. Siitä ei pääse mihinkään, että tämänkin tabletin kanssa kuvaaminen tuntuu laitteen kokoluokan vuoksi vähän hoopolta: 10″ näyttö etsimenä on aika suurieleinen ratkaisu, mutta näkeepähän kunnolla, mihin on kameraa tähtäämässä. Kuvanlaatu on tablettitietokoneiden mittapuulla hyvä, joskaan parhaita kännykkäkameroita kuten vaikkapa Galaxy S8-sarjaa ei tällä laitteella pääse haastamaan.

Osuva valinta hintaisekseen

Ainakin alennusmyyntikampanjan aikana Samsung Galaxy Tab A 10.1 tarjoaa mielestäni mainion vastineen sijoitetulle rahalle: päivittäinen käyttö on näillä komponenteilla riittävän ripeää, näyttö on kelvollinen e-lehtien ja -kirjojen lukuun, multimediatoiminnot ovat käyttökelpoisella tasolla eikä mikään muukaan yksityiskohta harmita. Lippulaivamallin hohtoa laitteesta ei löydy, mutta en sitä usko tähän laitteeseen päätyvien suuremmalti kaipaavankaan. Vielä tällä hetkellä Android on pysynyt päivitysten osalta siedettävästi ajan tasalla, mutta aika näyttää, miten kauan Samsungilla riittää mielenkiintoa laitetta päivitellä. Tämä galaxytabletti osoittautui kaiken kaikkiaan käypäiseksi ostokseksi.

Continue Reading

Previous: Acer Swift 3 – budjettiluokan kevytläppäri ilman pahoja kompromisseja
Next: Ulkoisen kovalevyn kokoaminen

Lisää luettavaa

bluecloud touchmobile monitor 13,3 QHD Kosketusnäyttö läppärin kaveriksi: testissä Bluecloud TouchMobile Monitor 13.3″
  • Tietotekniikka

Kosketusnäyttö läppärin kaveriksi: testissä Bluecloud TouchMobile Monitor 13.3″

Teijo 9.4.2022
Logitech K400Plus Yleiskuva Asiallinen olohuonenäppäimistö kosketuslevyn kera – testissä Logitech K400 Plus
  • Tietotekniikka

Asiallinen olohuonenäppäimistö kosketuslevyn kera – testissä Logitech K400 Plus

Teijo 19.2.2021
Trust Luno GXT 248 USB Streaming Microphone Saako kolmellakympillä hyvän USB-mikrofonin? Testissä Trust GXT 248 Luno
  • Tietotekniikka

Saako kolmellakympillä hyvän USB-mikrofonin? Testissä Trust GXT 248 Luno

Teijo 19.9.2020
usblevy Ulkoisen kovalevyn kokoaminen
  • Ohjeet
  • Tietotekniikka

Ulkoisen kovalevyn kokoaminen

Teijo 9.3.2019
acer swift 3 Acer Swift 3 – budjettiluokan kevytläppäri ilman pahoja kompromisseja
  • Tietotekniikka

Acer Swift 3 – budjettiluokan kevytläppäri ilman pahoja kompromisseja

Teijo 12.12.2016
Intel Compute Stick Tolkuttoman pieni PC: testissä Intel Compute Stick
  • Tietotekniikka

Tolkuttoman pieni PC: testissä Intel Compute Stick

Teijo 22.3.2016
Facebook Instagram Twitter     Youtube

RSS Tekniikkaparkin Podcast

  • Mikä on paras käyttöjärjestelmä?
  • Koko kansan huvia vai tekninen erikoisuus - puheenaiheena 360-kuvaus
  • Joko on älykodin aika?

Viimeisimmät artikkelit

  • Apple lopettaa viimeisenkin iPod-mallin valmistamisen
  • Mobiililaitteiden USB-C-yleislaturivaatimus etenee Euroopan parlamentissa
  • Paristokäyttöiset radiot testissä: Sony ICF-306 ja Tecsun PL-365
  • Kosketusnäyttö läppärin kaveriksi: testissä Bluecloud TouchMobile Monitor 13.3″
  • Tekniikkaparkin viikko 21/2021: DNA:n lankapuhelinverkko on poistumassa, Google laajensi Haminan datakeskusta

© 2018 Tekniikkaparkki.fi – Tämä sivusto käyttää evästeitä. Katso tarkemmat tiedot Evästeinfo-sivulta.

Copyright © Tekniikkaparkki.fi | Magnitude by AF themes.