Skip to content
Tekniikkaparkki.fi

Tekniikkaparkki.fi

Uutta tekniikkaa – retroilua unohtamatta

Primary Menu
  • Etusivu
  • Arvostelut
    • Ääni ja kuva
    • Matkapuhelimet
    • Tietotekniikka
    • Autot ja liikenne
    • Pelit
  • Artikkelit
    • Ajankohtaiset
    • Ohjeet
  • Podcast
  • Nettiradio
  • Info
  • Ajankohtaiset

Tekniikkaparkin viikko 51/2020: FB-viestipalveluissa rajoituksia, Tukes on löytänyt vaarallisia USB-latureita

Teijo 19.12.2020

Messenger- ja Instagram-palveluissa havaittu rajoituksia EU-alueella

Facebookin omistamat Messenger ja Instagram -palvelut ovat Tivin mukaan alkaneet rajoittaa joitakin viestittelyyn liittyviä toimintoja. Taustasyynä tähän muutokseen on ilmeisesti EU:n sähköisen viestinnän tietosuojadirektiivi, joka määrittelee henkilötietojen käsittelyä ja yksityisyyden suojaa. The Vergen mukaan muutoksia on näkynyt ainakin gallup-toiminnossa, tarroissa ja personoiduissa Messenger-vastauksissa. Facebookin edustaja on todennut, että ainakin suurin osa toiminnoista tekee paluun pian.

 

Tukes on löytänyt turvallisuuspuutteita sisältäviä USB-latureita

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) on tiedottanut tarkistustoimistaan, joissa on löydetty huomattava määrä vakavia turvallisuuspuutteita sisältäviä USB-latureita. Vuosina 2018-2020 Tukes on testauttanut yhteensä 126 USB-laturia, joista 105 on ollut puutteellisia. Viraston mukaan eniten ongelmia on ollut EU:n ulkopuolisista verkkokaupoista hankituissa USB-latureissa, ja tiedotteessa muistutetaankin, että tällaisista kaupoista kuluttaja ostaa omalla vastuulla ja riskillä. Kotimaisista verkkokaupoista ja kivijalkaliikkeistä löydettyjä puutteellisia tuotteita on määrätty poistettavaksi markkinoilta ja osasta on tehty takaisinvetoja.

Tukesin saamien ilmoitusten mukaan laitteiden kanssa on käynyt esimerkiksi sellaisia vahinkoja, joissa sähköverkkoon kytketyn laturin kuori on haljennut siihen kohdistuneesta iskusta ja seinään jäänyt osa on aiheuttanut vaaran.

Mikäli mietityttää, että onko itsellä käytössä oleva USB-laturi ongelmalliseksi havaittujen laitteiden listalla, kannattaa käydä katsomassa listaus Tukesin verkkosivuilta:
https://marek.tukes.fi/Hakutulos.aspx?paaryhmaId=15&otsikko=Verkkoliit%C3%A4nt%C3%A4kojeet%20ja%20lataus

Sähköautojen akkujen hinnat pudonneet yhdeksäsosaan

Tekniikka ja talous raportoi mielenkiintoista tietoa sähköautojen akkujen hinnoista. Autoissa käytettävien litiumioiniakkujen hinta on nimittäin laskenut kymmennessä vuodessa noin yhdeksäsosaan entisestä. Tästä Bloombergin selvityksestä kertoi Fast Company-lehti. Bloombergiltä arvioidaan, että vuoteen 2024 mennessä akkujen hintojen lasku pudottaa sähköautojen hinnat polttomottoriautojen tasolle myös ilman erillisiä tukiaisia.

Post navigation

Previous Tekniikkaparkin viikko 50/2020: Adobe Flashin tuki ja käyttö päättyy
Next Tekniikkaparkin viikko 53/2020: Eroon salasanoista, sanoo Microsoft

Lisää luettavaa

Huipputason äänentoistoa kuuntelemassa – raportti Helsingin Hifimessuilta 2023
  • Ajankohtaiset

Huipputason äänentoistoa kuuntelemassa – raportti Helsingin Hifimessuilta 2023

Teijo 17.9.2023
iPod Touch Apple lopettaa viimeisenkin iPod-mallin valmistamisen
  • Ajankohtaiset

Apple lopettaa viimeisenkin iPod-mallin valmistamisen

Teijo 14.5.2022
Mobiililaitteiden USB-C-yleislaturivaatimus etenee Euroopan parlamentissa
  • Ajankohtaiset

Mobiililaitteiden USB-C-yleislaturivaatimus etenee Euroopan parlamentissa

Teijo 7.5.2022
Tekniikkaparkin viikko 21/2021: DNA:n lankapuhelinverkko on poistumassa, Google laajensi Haminan datakeskusta
  • Ajankohtaiset

Tekniikkaparkin viikko 21/2021: DNA:n lankapuhelinverkko on poistumassa, Google laajensi Haminan datakeskusta

Teijo 29.5.2021
Tekniikkaparkin viikko 17/2021
  • Ajankohtaiset

Tekniikkaparkin viikko 17/2021

Teijo 1.5.2021
Tekniikkaparkin viikko 12/2021: Sony on suurin mobiilikamerakennojen toimittaja
  • Ajankohtaiset

Tekniikkaparkin viikko 12/2021: Sony on suurin mobiilikamerakennojen toimittaja

Teijo 27.3.2021
Facebook Instagram     Youtube

RSS Tekniikkaparkin Podcast

  • Mikä on paras käyttöjärjestelmä?
  • Koko kansan huvia vai tekninen erikoisuus - puheenaiheena 360-kuvaus
  • Joko on älykodin aika?

Viimeisimmät artikkelit

  • Testissä Casio G-Shock GBD-200 -rannekello – hiukan älyä ilman akun latailua
  • Tässä on 18 euron aktiivikaiuttimet: kestääkö kuunnella? Testissä Edifier G2000
  • Pikatesti: Tutunnäköinen perusläppäri – Samsung Galaxy Book 4
  • Automessut pitkästä aikaa – tutustu mielenkiintoisimpiin poimintoihin!
  • Taasko on digiboksien aika? Testissä Denver DTB-148

Tämä sivusto ei käytä evästeitä. Lisätietoja: Tietosuojaseloste ja evästeinfo

Copyright © Tekniikkaparkki.fi | Magnitude by AF themes.