Kosketusnäyttö läppärin kaveriksi: testissä Bluecloud TouchMobile Monitor 13.3″

Oman työpöydän äärellä on helppoa käyttää läppärin kaverina lisänäyttöä – verkkovirtaa kun on saatavilla niin paljon kuin tarvitsee eikä näytön ulkomitoillakaan ole niin valtavan suurta merkitystä, kunhan näyttöpinta on oman mielen mukainen – usein esimerkiksi 24 tai 27 tuumaa. Tällaista näyttöä ei kuitenkaan kovin kauas työpöydän luota mielellään kuljettele. Mutta mitäs jos läppärin pienehkölle näytölle tarvittaisiin lisätilaa niin, että koko setti kulkee laukussa mukana? Tähän tarpeeseen on markkinoille alkanut ilmestyä useammaltakin valmistajalta erillisiä pienehköjä lisänäyttöjä, jotka ovat ulkomitoiltaan osapuilleen samaa kokoluokkaa tyypillisten kannettavien tietokoneiden kanssa ja mahtuvat sen myötä samaan reppuun tai laukkuun.
Kohokohtana kosketusnäyttö ja QHD-tarkkuus
Kannettavien lisänäyttöjen tuoteryhmää pääsee tässä testissä edustamaan Bluecloud TouchMobileMonitor -niminen kosketusnäyttö, jossa on 13,3” näyttöpaneeli QHD-tarkkuudella (2560 x 1440). Tämä laitemalli on kuvaliitännöiltään sieltä monipuolisemmasta päästä, sillä pelkän USB-C-sisääntulon lisäksi näytöstä löytyy myös HDMI-liitin, joka mahdollistaa Bluecloudin käytön myös muiden kuvalähteiden kuten pelikonsoleiden tai vanhempien tietokoneiden kanssa. Myös kosketusnäyttö on mielenkiintoinen ominaisuus, sillä sen avulla saadaan kosketusohjaus myös sellaisiin laitteisiin, joissa sitä ei vakiona ole. Hupaisimpana esimerkkinä voisi mainta Macbook-tietokoneet, joihin Apple ei ole halunnut ainakaan toistaiseksi tuoda kosketusnäyttöjä, vaikka tämä teknologia on yritykselle mitä suurimmissa määrin tuttua iPhone- ja iPad-mobiililaitteiden puolelta. No, ehkä hiukan yllättäenkin Macbookin ohjaaminen näyttöä tökkimalla tuntuisi toimivan Bluecloudin lisänäytön kautta – tässä siis kiertotie kosketusnäyttöiseen Macbook Pro-koneeseen, mikäli sellaista kaipaa.
Kuvanlaatu on Bluecloudissa aivan hyväksyttävällä tasolla, kun kyse on kuitenkin lähinnä läppärin apunäytöstä. Värien tarkkuudesta riippuvaista työtä en lähtisi tällä näytöllä tekemään, mutta toimistosovelluksia käyttäessä kuvan saa säädettyä varsin miellyttäväksi. 13,3” tuuman näyttökokoon nähden QHD-resoluutio tekee sovellusten käyttöliittymistä varsin pieniä, joten kannattanee käydä näppäilemässä käyttöliittymän elementeille hiukan suuremmaksi skaalatut mittasuhteet – esimerkiksi Windows 10:ssä tämä löytyy kohdasta Skaalaus ja asettelu. 150% skaalaus on mielestäni vähimmäisarvo, mutta jopa 200% voi olla perusteltua, jolloin tietokoneen käyttö on jo varsin mukavaa tälläkin resoluutiolla.
Bluecloud-näyttö pysyy pystyssä läppärin vieressä näytönsuojasta taiteltavan jalustan varassa, joka voisi kyllä olla tukevampikin.
Siinä missä kuvanlaatu vaikuttaa aivan kelvolliselta, niin äänenlaadun osalta en pysty kehuja jakamaan. Sisäänrakennetun kaiuttimen ääni on siinä määrin diskanttipainoinen ja pistävän kireä, ettei äänentoistoa mielellään käytä juuri muuhun kuin notifikaatiokilahdusten kuunteluun. Näytön kyljestä löytyy sentään 3,5mm kuulokeliitäntä, joten toistoa saa erillisillä kuulokkeilla hiukan parannettua. Mutta yllättävää kyllä, myös kuulokeliitännän äänenlaadussa on jossain määrin sanomista – musiikki kuulosti Sennheiser PX100-II -kuulokkeiden kautta kovin köykäiseltä ja vaikutti siltä, että osa bassotoistosta olisi hukassa. Nykyään kuulokeliitännät ovat lähes laitteessa kuin laitteessa hyväksyttävällä tasolla, joten tämä tuntui hiukan omituiselta ja päätin tarkistaa asian kuuntelemalla 20 hertsistä alkavaa taajuuspyyhkäisyä sekä Bluecloudin kuulokelähdön että erillisen USB-äänikortin kautta. Tämän hyvin epätieteellisen testin tuloksena edullisen äänikortin kautta kuunnellessa testiääni erottui vaivattomasti jo 35 Hz kohdalla, mutta Bluecloudin kuulokelähdön kautta taajuustoisto alkaa vasta noin 70 Hz kohdalta! Alimmat bassotaajuudet siis puuttuvat kokonaan – tämän laitteen kautta ei kannata ääntä kierrättää muutoin kuin pakon edessä.
Käytettävyydessä pientä sanomista, mutta liitännät ovat hyvät
Näytön asetukset tehdään varsin kätevästi kosketusnäytöllä ohjattavan valikon kautta – asetukset tuodaan esille laitteen ainoaa näppäintä painamalla ja säädetään kohdilleen ruudulla näkyvistä napeista ja säätimistä. Joitakin pieniä omituisuuksia tässäkin on, sillä valikkoon on jätetty “tyhjiä nimettömiä nappeja”, jotka näkyvät ruudulla mutta eivät tee mitään. Tämä ei varsinaisesti ole ongelma, mutta huvittava yksityiskohta joka tapauksessa – ihan kuin suunnitteluvaiheessa olisi ollut vähän liian kiire.
Näytön asetukset valitaan valikoista, joita tietysti ohjataan kosketusnäytön kautta. Tämä on toimiva ratkaisu, joskin tyhjät napit käyttöliittymässä hämmentävät.
Yhteensopivuus erilaisten laitteiden kanssa vaikuttaa kelvolliselta. Modernit tietokoneet saa kytkettyä näyttöön helposti yhdellä USB-C-kaapelilla, jonka kautta kytketään niin videokuva, kosketusnäytön ohjaussignaalit kuin virransyöttökin. Kannattaa kuitenkin huomioida, että ihan kaikkien laitteiden USB-C-liitännät eivät sisällä kuvansiirron vaatimaa DisplayPort-tukea, eli kuva saattaa näkyä tai olla näkymättä läppärin ominaisuuksista riippuen. Onneksi kuitenkin näytöstä löytyy myös mini-HDMI-liitäntä, joten lähes kaikki tietokoneet saa tavalla tai toisella toimimaan Bluecloudin kanssa – tällöin tosin näyttöön pitää kytkeä HDMI:n lisäksi myös erillinen virransyöttö USB-C-liitännän kautta ja siirtää kosketusnäyttöohjauksen signalointi micro-USB-liittimen kautta, eli täysimittaiseen toimintaan tarvitaan tällöin kolme piuhaa. Kokeilin Bluecloudin näyttöä myös The C64 Mini- ja Super Nintendo Classic Mini-retrokonsoleiden kanssa ja näiden kanssa toimivuus oli täysin mutkatonta – kuva näkyy ja äänet kuuluvat – toki siinä määrin kuin laitteen näytön rajoittuneet ääniominaisuudet sallivat.
Näytön toiselta kyljeltä löytyvät olennaisimmat tuloliitännät – kaksi USB-C-liitintä (joiden kautta toimii myös virransyöttö) sekä mini-HDMI-liitin.
Käytettävyyden puolesta suuret linjat ovat kunnossa, mutta pienissä yksityiskohdissa on hiukan parantamisen varaa. Ensinnäkin on ihan mukavaa, että laitteen mukana tulee näyttöä suojaava lippa, joka taittuu tarvittaessa näytön taakse pöytätelineeksi. Toteutus on sinänsä toimiva ja antaa hiukan säätövaraa näytön katselukulman osalta, mutta teline on käytännössä hiukan hutera ja välillä saattaa hiipiä epäilys mieleen epäilys siitä, että näyttö kippaisi nurin pienestä tönäisystä. Tällä näyttöyksilöllä on myös satunnaisena tapana häiriköidä käyttäjäänsä: näytöstä kuuluu silloin tällöin korkeataajuuksista joskin vaimeahkoa vinkua, joka häviää sammuttamalla näytön ja käynnistämällä sen uudelleen – toivottavasti kyse on takuun piiriin kuuluvasta yksilöviasta.
Kelpo kuva, kehno ääni
Yhteenvetona voisi todeta, että Bluecloudin näyttö suoriutuu perustehtävästään kelvollisesti – tämän lisänäytön avulla voi kasvattaa läppärin näyttöpinta-alaa ja normaalissa toimistokäytössä kuvanlaatu on ongelmaton. Myös pienimuotoiseen pelailuun näytön rahkeet riittävät kohtuudella. Ongelmat ovat enemmänkin yksityiskohdissa: näytön tukijalan toivoisi olevan tukevampi ja äänentoisto jättää toivomisen varaa niin sisäänrakennetun kaiuttimen kuin kuulokelähdönkin kautta. Liitännät ovat tämän näytön etu: siinä missä monissa läppärin lisänäytöissä tarjotaan vain USB-C-liitäntä, niin Bluecloudissa on tämän lisäksi myös käyttötarkoituksia ja yhteensopivien laitteiden kirjoa laajentava mini-HDMI-tulo.