Skip to content
Tekniikkaparkki.fi

Tekniikkaparkki.fi

Uutta tekniikkaa – retroilua unohtamatta

Primary Menu
  • Etusivu
  • Arvostelut
    • Ääni ja kuva
    • Matkapuhelimet
    • Tietotekniikka
    • Autot ja liikenne
    • Pelit
  • Artikkelit
    • Ajankohtaiset
    • Ohjeet
  • Podcast
  • Tekniikkaparkki TV
  • Nettiradio
  • Info
  • Artikkelit

Pelaaminen ja virtuaalitodellisuus olivat pääosissa digimessujen viikonlopussa

Teijo 20.11.2016

Tekniikkaparkin toimitus vieraili 4.-6.11.2016 järjestetyssä DigiExpo- ja GameXpo -tapahtumissa tutkailemassa viihde-elektroniikan ja ylipäänsä teknologian uusia virtauksia. Tapahtumat pidettiin samaan aikaan Messukeskuksessa, ja käytännössä molemmat messut tuntuivat yhtenäiseltä kokonaisuudelta, vaikka ne olikin jaettu omille alueilleen messuhallissa. Yleisesti ottaen messut vaikuttivat yleisömenestykseltä, sillä visiitin aikana Helsingin messukeskuksen käytävillä oli väkeä paikoitellen jopa ruuhkaksi asti, ja kuten arvata saattaa, niin erilaiset pelipisteet olivat kovalla käytöllä eikä esimerkiksi virtuaalitodellisuuden syövereihin päässyt ilman jonottamista.

VR-pelaaminen

Virtuaalitodellisuus olikin yksi näkyvimmistä teemoista tämän vuoden GameXpoilla. Esimerkiksi Playstation VR-osastolla riitti kuhinaa ja asiasta kiinnostuneita päästettiin seikkailemaan pelimaailmoihin luurit päässä ja VR-lasit silmillä. Sivusta seuraten aavistuksen hassunnäköistä puuhaa, mutta toki pelaajan silmin kertaluokkaa vaikuttavampaa toimintaa.

16digiexpo05

Perinteisempääkään konsolipelaamista ei silti sivuutettu – pelaajat pääsivät tutustumaan varsin laajalla kattauksella tuoreisiin julkaisuihin kaikkien suurten pelikonsolien osalta.

16digiexpo07

Olipa Messukeskukseen pystytetty jopa varsin autenttisen oloiset lanit…

16digiexpo01

DigiExpon puolella esiteltiin muuta viihde-elektroniikkaa laidasta laitaan – kuvaaminen ja äänentoisto olivat korostetun näyttävästi esillä. Kuvassa Olympuksen mikrojärkkäritarjontaa.

16digiexpo02

Tulevaisuus on täällä -osastolle oli tuotu hiukan järeämpääkin kalustoa. Tässä Protolabin tuotantoa oleva kuusirenkainen miehistönkuljetusajoneuvo, jota messuvieraat pääsivät tutkailemaan lähietäisyydeltä.

16digiexpo03

Myös 3D-tulostus oli edustettuna, joskaan ei kovin suuressa mittakaavassa. Vaikuttaisi siltä, että tämä teknologia ei ihan vielä ole kuluttajien jokapäiväisessä arjessa mukana, vaikka hyvin viimeistellyt ja toimivat 3D-tulostimet alkavatkin jo olla hintansa puolesta harrastajienkin ulottuvilla.

Kokonaisuutena DigiExpo- ja GameXpo-tapahtumat tarjosivat mielenkiintoisen läpileikkauksen siihen, mitä viihde-elektroniikan saralla tällä hetkellä eniten tarjotaan ja mitkä trendit ovat pinnalla. DigiExpon puoli oli loppujen lopuksi yllättävän nopeasti läpi kierretty, mutta GameXpon puolella olisi saanut palamaan aikaa railakkaaminkin, mikäli olisimme perehtyneet syvällisemmin uutuuspelien maailmaan – jonot pelipisteille kun olivat ainakin Tekniikkaparkin visiitin aikana varsin pitkiä. Yhtä kaikki, oli mukavaa nähdä, että tuore teknologia herättää näin mittavaa kiinnostusta!

 

Continue Reading

Previous: Tolkuttoman pieni PC: testissä Intel Compute Stick
Next: Auto 2016-messut toivat lähes 300 automallia tutkailtavaksi yhdellä reissulla

Lisää luettavaa

Auto 2016-messut toivat lähes 300 automallia tutkailtavaksi yhdellä reissulla
  • Artikkelit
  • Autot ja liikenne

Auto 2016-messut toivat lähes 300 automallia tutkailtavaksi yhdellä reissulla

Teijo 26.11.2016
Vanhassa tekniikassa vara parempi?
  • Artikkelit

Vanhassa tekniikassa vara parempi?

Teijo 20.4.2015
Viihtyminen on tehty vaikeaksi
  • Artikkelit

Viihtyminen on tehty vaikeaksi

Teijo 26.3.2010
Onko kotikatusi netissä? Google Streetview tuntee nyt myös Suomen.
  • Artikkelit

Onko kotikatusi netissä? Google Streetview tuntee nyt myös Suomen.

Teijo 9.2.2010
Googlen kännykkä Nexus One on nyt julkaistu
  • Artikkelit

Googlen kännykkä Nexus One on nyt julkaistu

Teijo 6.1.2010
N-Gagen tarina lähestyy loppuaan
  • Artikkelit

N-Gagen tarina lähestyy loppuaan

Teijo 2.11.2009
Facebook Instagram     Youtube

RSS Tekniikkaparkin Podcast

  • Mikä on paras käyttöjärjestelmä?
  • Koko kansan huvia vai tekninen erikoisuus - puheenaiheena 360-kuvaus
  • Joko on älykodin aika?

Viimeisimmät artikkelit

  • Tässä on 18 euron aktiivikaiuttimet: kestääkö kuunnella? Testissä Edifier G2000
  • Pikatesti: Tutunnäköinen perusläppäri – Samsung Galaxy Book 4
  • Automessut pitkästä aikaa – tutustu mielenkiintoisimpiin poimintoihin!
  • Taasko on digiboksien aika? Testissä Denver DTB-148
  • Testissä langaton kaiutin JBL Authentics 300

© 2018 Tekniikkaparkki.fi – Tämä sivusto käyttää evästeitä. Katso tarkemmat tiedot Evästeinfo-sivulta.

Copyright © Tekniikkaparkki.fi | Magnitude by AF themes.